Yeni Lise Geçiş Siteminde Önemli Kararlar Açıklaması

Yeni Lise Geçiş Siteminde Önemli Kararlar Açıklaması

Lise Adayları İçin 3 Önemli Karar

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği Liseye Geçiş Sistemi ’nde Bakanlık üç kritik konuyu netleştirdi

BİRİNCİ : SORULAR 8. SINIFTAN

Sistem ilk kez uygulanacağı için, bu yıla mahsus olmak üzere sınavda sadece 8. sınıftan soru çıkacak. Böylece öğrencilerin 6 ve 7. sınıf müfredatına hazırlıklı olmaması sorunu giderilecek.

İKİNCİ : TEMEL ZORUNLU DERSLER

Sınavda hangi derslerden soru çıkacağı da belirlendi.

İşte o dersler: Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal Bilimler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi… Bakanlık soru sayısını da yeniden değerlendiriyor.

ÜÇÜNCÜ : OKUL BAŞARI PUANI

Okul başarı puanıyla ilgili kararda da sona gelindi.

Bakanlığın eğilimi şöyle: Hormonlu not olmaması için, başarı puanı oransal olarak eklenmeyecek, sınavda bir eşitlik halinde buna bakılacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıkladığı liseye geçiş sistemine ilişkin ayrıntılar netleşti. Bu sene sınava girecek olan öğrencinin, 6 ve 7’inin müfredatına hazırlıklı olmadığı eleştirileri üzerine bakanlık bir kereye mahsus sadece 8’inci sınıf müfredatını sormaya karar verdi.

HORMONLU NOT ÖNLEMİ

Sınavda sorulacak soru sayısını yeniden değerlendirmeye alan bakanlık ayrıca sorulacak derslerin içeriklerini netleştirdi. Sınavda Türkçe, matematik, fen, sosyal bilimler, din kültürü ve ahlak bilgisi olmak üzere temel zorunlu derslerden soru sorulacak. Tartışılan bir diğer konu ise okul başarı puanının sınava etkisiydi…

Hormonlu not olmaması için okul başarı puanını oransal olarak eklemek yerine sınavda bir eşitlik olması durumunda okul başarı puanı üstünlüğüne bakılmasını planlıyor. Fakat bu konuyla ilgili son karar henüz verilmedi.

Kaynak:Sabah

(Visited 225 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir