Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı TEOG Neden Kaldırıldı?

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı TEOG Neden Kaldırıldı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında uygulamaya konulan TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı ) uygulamasından bu yıl sene başında vazgeçildi.

Peki Neden?

İlk defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 15 Eylül 2017 tarihinde  atv, A Haber, A News ortak yayınında açıklamasıyla gündeme gelen TEOG tartışmasının başlangıcı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TEOG’un kaldırılması lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, atv, A Haber, A News ortak yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. TEOG sınavına değinen Erdoğan ‘TEOG’u istemiyorum. TEOG’un kaldırılması lazım.’ dedi.

 TEOG’UN KALDIRILMASI LAZIM

Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.

şeklinde açıklamada bulunmuş ve TEOG kalksın tartışmaları başlamış idi;

Daha sonra Cumhur Başkanı Recep tayyip Erdoğan 17.Eylül 2017 tarihinde yeni bir açıklama yaparak TEOG’un kaldırılmasına yönelik açıklamayı detaylandırdı.

Erdoğan 17 Eylülde yaptığı açıklamada;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG’un kaldırılması ile ilgili, “Sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok. Çok basit bir konu.” dedi.

“TEOG’UN KALDIRILMASI İÇİN BİR MANİ YOK”
Erdoğan, TEOG’un kaldırılması ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

“Dün Sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok. Çok basit bir konu. Sayın Başbakanımız ve bakan arkadaşlarımızla birlikte hemen bu adımın atılması mümkün. Bu konuda Sayın Başbakan’la dün mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Bizim bir defa bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır.”

şeklinde açıklamada bulunmuş ve TEOG’un kaldırılma süreci başlamıştır.

(Visited 51 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir