Sınavsız Lise Geçiş Sistemi Mahalli Yerleştirme Nasıl Olacak? 2018

Sınavsız Lise Geçiş Sistemi Mahalli Yerleştirme Sonuçları 2018. TEOG yerine getirilen yeni lise geçiş sisteminin temel amacı liselere sınavsız geçişi amaçlamıştır.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Yeni sistemi “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” olarak açıkladı. Bakan “Yeni Liseye Geçiş Sistemi” ( LGS ) hakkında amaç ve ilke yönünden açıklama yaptı. Sistemin detayı ise henüz açıklanmadı.

Yeni Lise Geçiş Sistemi üç ana temel üzerinde kurgulanmıştır.Bunlar

Sınavsız Sistem: Adrese dayalı en yakın liseye sınavsız yerleştirme yapılacağı belirtilmektedir.

Lise Giriş Sınavları: Nitelikli lise olarak belirlenen bazı liselere girebilmek için sınavlara girmek gerekecektir.Bu sınavların niteliği henüz açıklanmadı sitemizden ilerleyen günlerde de gelişmeler anında size duyurulacaktır.

Özel Lise Giriş Sınavları: Özel okullar ister kendileri lise giriş sınavı yapabilecek isterlerse de merkezi sınav sonuçlarına göre öğrenci alabilecek.

Sınava girmek istemeyen bir öğrenci, adrese en yakın okula yerleştirilecek.

Sınava giren öğrenci için de girmeyecek öğrenci için de başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunulacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Uzmanlara göre 100 bine yakın öğrenci sınavla öğrenci alan üst düzey liselere girebilecek. Sınavı kazanamayan yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin ise adrese yakın yerleştirme sistemine göre liseye yerleşecek.

Yaklaşık 400 bin öğrenci Anadolu, Fen veya Sosyal Bilimler liselerine gidecek.

(Visited 747 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir