Sağlık Meslek Liselerine Giriş Sınavla mı Olacak?

Sağlık Meslek Liselerine Giriş Sınavla mı olacak? TEOG yerine getirilen Yeni Lise Geçiş Sistemi sınavsız adrese dayalı kayıt sistemi olarak açıklandı. Yeni lise geçiş sisteminin detayları henüz açıklanmadı. Sistemle ilgili birçok bilinmeyen var.

Yeni lise geçiş sistemi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de Meslek Liselerine giriş nasıl olacak? Adrese dayalı kayıt sisteminde öğrenciler bulundukları mahalleye en yakın okulu seçecekler. Ancak bir ilde bir veya iki tane bulunan meslek liselerine girişte nasıl bir sistem uygulanacak?

Milli eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin’in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle;

TERCİH ETMEDİĞİ OKULA GİTMEYECEK
Yeni sistemde adrese dayalı kayıtta eğitim bölgeleri oluşturulurken, bölge bölge ortaokullarla liseler eşleştirilecek; iki eğitim kademesi arasında bağ kurulacak. Bölgedeki ortaokullar ile mevcut liselerin kontenjanları karşılaştırılacak ve eğitim bölgeleri oluşturulacak. Ortaokul ile lise eşleştirildiğinde, bir ortaokuldan mezun olan öğrenci, hangi liseye de gidebileceğini önceden bilerek tercih yapacak. Eğitim bölgelerini oluştururken birinci öncelik eve yakınlık diğeri ise ortaokul eşleştirmesi. Öğrenciler istediği okul türünde evine en yakın okula yerleşecek. Tercih etmediği bir okulda okumayacak.”

HER OKUL TÜRÜ SUNULACAK
“Bir öğrenciyi evine yakın diye imam hatip ya da meslek liseesine; imam hatip lisesi isteyeni de evine yakın diye Anadolu lisesine gönderecek insanlar değiliz. Bu kesinlikle olmayacak. Herkes okul türleri itibariyle, evine en yakın okula gidecek. Öğrenciye, her okul türü sunulacak. Örneğin bir öğrenci, okulu bitirdi sınava girdi veya girmedi. Haziran başında da sınav yaptık. Okul tercihi yapılabilmesi için temmuz ayı başı gibi e-okulda tercih ekranı açacağız. Öğrencinin önüne ‘sınava girdim sınavla yerleşmek istiyorum’ diye bir ekran çıkacak; oradan sınavla öğrenci alan okullardan 5 tercih yapacak. Aynı sistemde ikinci bir ekran daha açılacak. Bu ekranda da sınavla yerleşememesi durumunda gidebileceği adrese dayalı okullar çıkacak. Öğrenci buradan da 5 tercih yapacak. Sınavla girilecek okullar da adrese dayalı okullar da aynı anda seçilecek.”

 

Bu iki sistem arasında Sağlık meslek liselerine geçiş hangi şekilde olacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Geçmiş yıllarda yapılan uygulamalar göz önüne alındığında ve sağlık meslek liselerine rağbetin artacağı düşünüldüğünde sınavla tercih hakkı verileceği öngörülmektedir. MEB tarafından belirtilen nitelikli Liseler arasında yer alacaktır.

(Visited 29.804 times, 1 visits today)

Bir yorum

  1. Ben 2020 LGS ogrencisiyim hesaplarıma göre 298 puan alıyorum sağlık lisesine gitmek için okul ortalama si gerekiyo galiba ortalamam 78 gidermiyim sağlık lisesine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir