Özel Okullar Lise Giriş Sınavı Yapacak mı?

Özel Okullar Lise Giriş Sınavı Yapacak mı? Özel okullara girişte sınav zorunluluğu var mı? Yeni Lise Geçiş sisteminde özel liselere giriş nasıl olacak?

TEOG yerine getirilen yeni lise geçiş sisteminde adrese dayalı ve tercih esaslı yerleştirme yapılacak. Ancak özel okullar nasıl öğrenci alacaklarını kendileri belirleyecek.

Milli Eğitim bakan İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamanın ardında gözler özel okullara çevrildi. Yeni sistemde nasıl öğrenci alacaklar?

İstanbul’da sınavla öğrenci alan ve aralarında yabancı özel liselerin de olduğu 50 okul Türkiye Özel Okullar Derneği bünyesinde bir toplantı yaptı. Toplantı sonrasında dernek tarafından yapılan açıklamaya göre, özel okullar tüm öğrencilerin girebileceği ve haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak sınavın sonuçlarına göre öğrenci kabul edecek.

Konuyla ilgili  bilgi veren Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal şunları söyledi:

“Bu sene bakanlığın yapacağı sınavı kullanacağız. Bakanlık ile önümüzdeki hafta başında görüşeceğiz. Onlardan onay alacağız. Kararımızı uygun gördükleri anda bunu okullara duyuracağız. Bu sene hiçbir okul ayrı sınav yapmayacak. Bizlerin toplu bir sınavı da olmayacak. Eğer Bakanlıkla teknik olarak büyük bir sorun çıkarsa bu durumda kendi sınavımızı yaparız.

(Visited 434 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir