MEB Nitelikli Okullar Listesini Açıkladı mı?

MEB Nitelikli Okullar Listesini Açıkladı mı? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TEOG yerine ilk defa 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında uygulanacak olan adrese dayalı lise kayıt sistemi yani Yeni Liseye Geçiş siteminnde iki yöntem var.

1- Sınavla öğrenci alacak olan okullar:  Türkiye’de geçmiş yıllarda başarılı olduğu için yüksek puan ile öğrenci alan Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve bazı proje okullarına girebilmek için MEB liseye Geçiş Sınavına girmek gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı hangi liselere sınavla girileceğinin çalışmasını tamamladı. Mayıs ayında Sınav kılavuzuyla birlikte hangi okulların sınavla öğrenci alacağı açıklanacak. İlk etapta 600-800 okulun sınavla öğrenci alacağı duyurulmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı  2018 yılı sınav uygulama takvimime göre, merkezi sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumları için yapılacak sınav, 2 Haziran 2018 tarihinde saat 10.00´da gerçekleştirilecek.

2-Adrese dayalı sınavsız öğrenci alacak okullar: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan nitelikli liseler dışında kalan tüm okullar bulundukları eğitim bölgelerinde oturan öğrencileri sınavsız olarak kaydedecek.

Anadolu liseleri,meslek liseleri, imam hatip liselerine kayıt en yakın okul eğitim ve kayıt bölgesine göre yapılacak.

(Visited 1.176 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir