Lise Giriş Sınavları Yine mi Değişti?

Lise Giriş Sınavları Yine Değişti mi? TEOG yerine 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan yeni liseye giriş sınavı ve sonrası yapılacak kayıt işlemlerinde değişiklik mi oldu? Milli eğitim Bakanlığı tarafında uygulama kılavuzları, lise eğitim bölgeleri sınavla öğrenci alacak nitelikli liseler bir türlü açıklanmayınca vatandaşların endişeli bekleyeşi zaman zaman paniğe yol açıyor.

Bugünkü resmi gazetede yayınlanan  Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

hükümleri arasında yer alan lise nakil ve boş kontenjanları hakkındaki madde veliler arasında kafa karışıklığı yarattı? Bu maddeyi okuyan vatandaşların yorumu liselere yine sınavla girileceği ve nakil işlemlerininde sınavda alınan puana göre belirleneceği hükmünden TEOG geri eliyor yorumu yapıldı.

Bunun üzerine;

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Tekin, nakil ve geçişlerle ilgili maddenin şu anda 8’inci sınıfta okuyup 9’uncu sınıfa yerleşecek öğrencileri kapsadığını vurgulayarak, eski sistemle liselere yerleşen öğrencilerin eski yönetmelik hükümlerine göre nakil yapacağını belirtti. Tekin’in açıklamaları özetle şöyle:

Yusuf Tekin‏ @Yusuf__Tekin
Ortaöğretim yönetmeliğindeki değişiklik yayımlandı. Yönetmelik şu an 8. sınıfta okuyup 9. sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise nakil ve geçişleri düzenliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişleri. Yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar demek. Herkese hayırlı olsun.

(Visited 408 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir