LGS İle Nitelikli Okullara Giriş Taban Puanı Kaç

LGS İle Nitelikli Okullara Giriş Taban Puanı Kaç? LGS Taban Puanı kaç, LGS Taban puanı olacak mı? Milli Eğitim Bakanlığına bağlı nitelikli okullara giriş sınavı yani Liseye Geçiş Sınavı LGS ile öğrenci alacak liselere girişte taban puan uygulaması var mı?

Liseye geçiş sınavı bu yıl ilk defa TEOG yerine uygulamaya konuldu. Milli Eğitim Bakanlığı Sınavla öğrenci alacak nitelikli liseleri henüz açıklamadı. Yasal düzenlemeler yapıldıysa da henüz sınav kılavuzu açıklanmadığı için sınavla öğrenci alacak nitelikli liselerin kaç puanla alacağı, taban puanıyla mı yoksa sıraya göre mi alacağı netlik kazanmadı.

Ortaöğretime geçiş sistemine bağlı olarak yapılan yerleştirme ve kayıt işlemleri;

  1. a) Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre,
  2. b) Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okulların açık kontenjanlarına, tercihe bağlı olarak,
  3. c) Pansiyonlu okullarda belirlenen pansiyon kontenjanı kadar, il içinde uzaktan yakına ilkesi gözetilerek tercihe göre,

ç) Merkezi sınav puanı ile birlikte yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre,

  1. d) Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yetenek sınav puanı ve ortaokul başarı puanı kullanılarak puan üstünlüğüne göre, yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

  Özel ortaöğretim okullarına geçişlerin 20/3/2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda yapılacağı belirtilmiştir.

  İl ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde oluşturulan öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarının yetkileri kapsamında yapmaları gereken yerleştirmelerde; ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullara dengeli bir şekilde öğrenci yerleştirebileceği, ancak, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ve/veya Kılavuzu hükümleri çerçevesinde ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara yerleşemeyen öğrencileri, aynı merkez ilçe/ilçedeki diğer ortaöğretim kayıt alanlarındaki boş kontenjanı bulunan okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak yerleştirecekleri hususları hüküm altına alınmıştır.

(Visited 14.209 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir