İstanbul Adrese Dayalı Lise Tercih, Kayıt ve Eğitim Bölgeleri

İstanbul Adrese Dayalı Lise Tercih, Kayıt ve Eğitim Bölgeleri

İstanbul Yeni Eğitim Bölgeleri ve Adrese dayalı lise Tercih ve Kayıt Bölgeleri. İstanbul Yeni Eğitim Bölgeleri ve Adrese göre lise Tercih Bölgeleri. TEOG yerine getirilen yeni lise geçiş sistemi LGS iki kısımdan oluşmaktadır.

a) Sınavla Öğrenci Alan Nitelikli Liselere Giriş

b)Adrese dayalı kayıt ile liseye yerleşme.

Yerel yerleştirme tercih ekranında okulları  Eğitim ve Kayıt Bölgeleri e-Okul Sistemi üzerinden Tercih Sırsında açıklanacaktır. e-Okul Lise kayıt alanı ve Lise komşu kayıt alanı sorgulama ve

e-OKUL EĞİTİM BÖLGESİ ÖĞRENMEK VE TERCİH  İÇİN TIKLAYINIZ

Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.
Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.
Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih
yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi) okul tercihinde bulunabilecektir.
Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;
Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.
Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.
Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.
Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 2 (iki) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.
Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.
Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 05-16 Temmuz 2021 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.
Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021 tarihinde ilan edilecektir.

Mahalli kayıt alan okullarda öğrenim görecek öğrenciler, ikamet ettiği eğitim bölgesinde bulunan liselere nakil yaptırabilecek. Okul türleri arasında (Anadolu lisesinden meslek lisesine, meslek lisesinden Anadolu lisesine gibi) 10’uncu sınıfın sonuna kadar, ikamet edilen eğitim ve kayıt bölgesi kriteri göz önünde bulundurularak nakil işlemleri yapılabilecek.

Kayıtlar ilan edildikten sonra boş kontenjanlar ek yerleştirme için ayrıca duyurulacak ve aynı yöntemle tercih alınıp yerleştirme yapılacak.

Öğrencilerin adrese dayalı eğitim ve kayıt bölgesi tercih ekranında, ikamet ettiği eğitim bölgesinde farklı okul türlerinden toplam 9 lise yer alacak. Öğrenciler, kendilerine sunulan bu 9 okul arasından 5 tercih yapacak. 9 okul, bütün lise türlerini (Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) kapsayacak. Öğrencilerden 9 okuldan mutlaka 5 tercih yapması istenecek.

İstanbul’da Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ile öğrenci alacak liselerin bölgeleri aralık ayında açıklanacak.

İstanbul Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri (Adalar Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Arnavutköy Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Ataşehir Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Avcılar Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Bağcılar Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Bahçelievler Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Bakırköy Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Başakşehir Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Bayrampaşa Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Beşiktaş Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Beykoz Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Beylikdüzü Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Beyoğlu Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Büyükçekmece Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Çatalca Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Çekmeköy Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Esenler Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Esenyurt Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Eyüp Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Fatih Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Gaziosmanpaşa Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Güngören Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Kadıköy Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Kağıthane Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Kartal Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Küçükçekmece Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Maltepe Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Pendik Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Sancaktepe Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Sarıyer Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Silivri Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Sultanbeyli Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Sultangazi Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Şile Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Şişli Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Tuzla Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Ümraniye Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Üsküdar Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Zeytinburnu Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri)

MEB İstanbul Lise Kayıt Sitemine esas Eğitim Bölgeleri açıklandığında burandan yayınlayacağız.

İstanbul Liseleri Nakil Başvuru İşlemleri  e-OKUL GİRİŞ

(Visited 6.474 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir