2018 LGS Denizcilik Alanı Bulunan Liseleri Tercih Edecek Öğrencilerin Tercih ve Yerleştirme Şartları Nelerdir?

2018 LGS Denizcilik Alanı Bulunan Liseleri Tercih Edecek Öğrencilerin Tercih ve Yerleştirme Şartları Nelerdir?

2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan Liselere Geçiş sınavı sonrasında Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Yerel yerleştirme ile öğrenci alacak Liseler haricinde özel şartlarla öğrenci alacak olan Denizcilik alanında bulunan liselere tercih ve yerleştirme şartları kılavuzda ayrıca tanımlanmıştır. 2018 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih Ve Yerleştirme Kılavuzuna göre denizcilik alanı bulunan okulların şartları aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Denizcilik Alanı
a) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı; denizcilik alanı bulunan okulları tercih etmek isteyen öğrencilerin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının “Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Eğitim ve Sınav Yönergesi”ne göre denizde çalışmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir hastalığının bulunmadığını belgelendirmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nün http://www.hssgm.gov.tr/GemiadamiSaglikIslemleri adresinde yer alan “Gemiadamlarının Genel ve Periyodik Sağlık İşlemini Yapmaya Yetkili Özel ve Resmi Sağlık Kuruluşları” başlığı altında bulunan yetkilendirilmiş resmî ve özel sağlık kurum/kuruluşlarından sağlık durumlarının denizcilik öğrenimine ve mesleğin yürütülmesine elverişli olduğunu belirten “Gemiadamı Olur Sağlık Raporu”nun alınması şartları aranmaktadır.

b) Denizcilik alanı bulunan mesleki ve teknik Anadolu liselerini tercih edecek öğrencilerin aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda tercih yapmaları gerekmektedir:

i.Bu okullara kontenjan kadar yerleştirme yapıldıktan sonra aynı sayıda yedek kazanan aday öğrenci belirlenecektir.

ii.Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklandığında; kontenjana girebilenler “Asıl Kazanan Aday”, giremeyenler “Yedek Kazanan Aday” olarak ilan edilecektir.

iii. “Asıl Kazanan Aday”lar, “Gemiadamı Olur Sağlık Raporunu” 07 Ağustos 2018 tarihine kadar kayıt hakkı kazandıkları okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir.

iv.“Gemiadamı Olur Sağlık Raporu”nu süresi içinde teslim edemeyenlerin yerine yedek listeden ilk adaydan başlayarak kontenjanlar dolana kadar alım yapılacaktır.

(Visited 3.039 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir