Yeni Liseye Girişte Ortaokul Başarı Puana (OBP) Etkili Olur mu?

Yeni Liseye Girişte Ortaokul Başarı Puana (OBP) Etkili Olur mu? Liseye giriş yeni sistemde ortaokul başarı puanları etkili olur mu? Liseye girişte OBP belirleyici mi?

Ortaokul başarı puanı (OBP): Ortaokulun 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasını, ifade etmektedir.

Yıl sonu başarı puanı nerede kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre;

Mill Eğitim İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Kurulmuş Olan Komisyon; nakil ve yerleştirmeleri, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullara dengeli bir şekilde yapar. Ancak, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ve/veya Kılavuzu hükümleri çerçevesinde ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara yerleşemeyen öğrencileri, aynı merkez ilçe/ilçedeki diğer ortaöğretim kayıt alanlarındaki boş kontenjanı bulunan okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak yerleştirir.”

Denildiğinden OBB puanıyla bazı liselere yerleştirme yapılacağı anlaşılmaktadır.

Ayrıca anılan yönetmelikte Önceki yıllarda 8 inci sınıfı bitiren, herhangi bir ortaöğretim kurumunda kaydı bulunmayan ve kayıt şartlarını taşıyan öğrencilerin ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak kayıtları yapılır.”

Denildiğinden önceki yıllarda 8.sınfı bitirdiği halde herhangi bir liseye yerleşmemiş veye kayıt yaptıramamış olan öğrencilerinde yeni liseye girişte OBP ile yerleşebileceği açıklanmıştır.

Buna göre;

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yetenek sınav puanı ve OBP kullanılarak puan üstünlüğüne göre,

yerleştirme yapılacağı düzenlenmiştir.

Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “kontenjanla tercih ve yerleştirmeye” ibaresi “kontenjan ile tercih, yerleştirme ve kayıt işlemlerine” olarak, aynı fıkranın (b) bendinde yer alan “ve yerleştirmeye esas puan” ibaresi “ile OBP” olarak değiştirilmiştir.

 

Denildiğinden geçen yıllarda TEOG sonucunda yerleşmeye esas puan olarak yayınlanan puanın bu dönem Ortaokul Başarı Puanı OBP olarak değiştirildiği ifade edilmektedir.

Sonuç Olarak: Bu yıl 2018-2019 Eğitim öğretim yılında %90’a yakın liseye adrese dayalı yerleştirme yapılacaktır.

%10 kadar liseye LGS sınavı sonucuna göre yerleştirme yapılacaktır.

Ancak güzel sanat liselerine girişte yetenek sınavıyla birlikte OBP esas alınacaktır.

(Visited 1.359 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir