Adrese Dayalı Lise Geçiş Sisteminde Talep Kontenjandan Fazla Olursa

Adrese Dayalı Lise Geçiş Sisteminde Talep Kontenjandan Fazla Olursa. TEOG yerine getirilen yeni lise geçiş sisteminde adrese en akın okulua talep kontenjandan fazla olursa ne yapılacak?

Adrese dayalı sistemde en çok tartışılan konulardan bir diğeri de eğitim bölgesi sınırlarında yer alan bir lise için talebin kontenjanı aşması oldu. MEB Müşteşarı Yusuf Tekin’in yaptığı yeni açıklamayla bu konu da netliğe kavuştu. Buna göre böyle bir durumda bakanlık sırasıyla şu kriterleri dikkate alacak: Tercih önceliği, adres ve kayıtlı olduğu ortaokul bilgileri.

Sınavla öğrenci alacak liselerin dışında, geri kalan okullar için adrese dayalı yerleştirme yapılacağının açıklanmasının ardından öğrenciler imam hatip veya meslek liseleri gibi istemedikleri okul türlerine gitmek zorunda kalacağı tartışması gündemden düşmedi. Bakan Yılmaz ve Müşteşar Tekin, öğrencilerin oluşturulacak eğitim bölgeleri nedeniyle istemedikleri okula gitmeyeceklerini vurguladı. Bakan Yılmaz bu konunun altını şöyle çizdi:
“Öğrenci sayımızın üzerinde kapasitemiz bulunuyor. 1 milyon 180 bin 8’inci sınıf öğrencimiz var. Toplam lise 1’lerin kapasitesi 1 milyon 268 bin. Buna özel okullar dahil değil. Özel okulların kapasitesi 200 bin. İkisini koyarsanız ne yapar? 1 milyon 468 bin yapar. 1.5 milyon kapasite var. Böyle bir kapasitenin olduğu yerde kaygı duymaya, açıkta kalmaya gerek var mı? Bir veli evladını imam hatip lisesine göndermiyorsa, biz onun kaydını imam hatibe yapmayacağız. Meslek lisesine göndermiyorsa, ona kaydını yaptırmayacak. Meslek lisesi isteyen meslek lisesine, imam hatip isteyen oraya, Anadolu lisesi isteyen oraya gidecek.”


CEVAP BEKLEYEN SORULAR
– Ortaokullarla lise eşleştirmeleri nasıl yapılacak?
– Eğitim bölgeleri tam olarak nasıl oluşturulacak?
– Sınavla öğrenci alacak okullar hangileri? Tam listede kesin olarak kaç okul yer alacak?
– Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olanlar sınavda ne yapacak?

(Visited 115 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir